Ніші з гіпсокартону

На будь-якій поверхні, яка обшита гіпсокартоном на каркасі, можна зробити нішу. Навіть в перегородці вдається зробити вікна, правда, за шириною не перевищують відстань між стійками. Цей елемент в більшості випадків виконує декоративну функцію — це може бути поєднання з декількох заглиблень однакових, або відрізняються за формою і розміром. Часто їх нижній укіс накривається склом, МДФ, дзеркалом або іншим стійким матеріалом і використовується як полку. Ефектно виглядають ніші зі округленим верхом (арочні), дуже популярно зараз врізати в верхній укіс невеликі світильники, отримуючи таким чином декоративне підсвічування. Мабуть, найпрактичнішою і найбільш використовуваною є ніша для радіатора, про неї поговоримо докладніше.

Будівництво ніші починається під час влаштування каркаса для стіни. Перш за все, на стіні слід розмітити контури нашого вироби. Прямокутні конструкції обов’язково малюємо з дотриманням прямовисно і горизонтальності ліній, це той рідкісний випадок, коли гипсокартонщик застосовує невеликий рейковий рівень. Неодмінно звірте діагоналі периметра, щоб переконатися в прямокутності креслення.
Тепер збирається підсистема стіни. Дві ЦД-стійки каркаса необхідно встановити по краях бічних укосів ніші. Відстань між ними повинна дорівнювати ширині вироби з компенсацією на ГКЛ. Наприклад, якщо нам потрібна ніша шириною 1 метр, необхідно, щоб між ЦД було 1030 мм.

Зверніть увагу на «зайві» 30 мм — вони будуть «з’їдені» смугами гіпсокартону і перфорованими куточками. Особливо уважно до розмітки ніш рекомендуємо ставитися в санвузлах, де такі отвори ще й облицьовуються плиткою (поширена помилка — розбіжності швів). Ці стійки каркаса виставляються в одну площину разом з усією стіною, єдина відмінність — прямий підвіс з боку ніші не встановлюється.

Далі формується ребро верхнього і нижнього укосу (в радіаторних нішах нижнього може і не бути). Між закріпленими і виставленими стійками на певній висоті слід встановити перемички. Робити їх краще з УД, зверненої полками вгору і, відповідно вниз. Шматок стартового профілю змиритися по ширині ніші (від ЦД до ЦД), і до цього розміру додається 20 см. На кожному краю цієї УД, відступивши по 10 см, надрізають полки і профіль загинається, утворюючи «ключку». Двостороння ключка заводиться між стійками ЦД і кріпиться на заданій висоті мінімум двома саморізами LN через кожну отриману вушко.
В наші перемички-ключки вставляємо профілі ЦД, які будуть розташовуватися над нішею і під нею, розсовуємо ці елементи каркаса відповідно до заданого кроку і обшивають стіну панелями ГКЛ. Про створення фальшстен читайте в статті «Стіни з гіпсокартону».

Таким чином, на виході ми отримуємо отвір на облицьованої площині стіни. Наступним кроком по контуру малюнка на несучій стіні, в глибині ніші, прібуріваем профілі УД. Іноді це роблять відразу після розмітки, але краще якщо після створення отвору ви косинцем перевірите, чи вийде прямий кут на схилах ніші. Буває, потрібне коригування.

Відповідно до глибиною ніші вирізаємо смуги з гіпсокартону, робимо запас ширини близько 3 см, обрізаємо їх після прикручування. Заповнюємо гіпсокартоном укоси нашого вироби, після фіксації кожної смуги на ній кріпимо поперечний шматочок УД, створюючи повний периметр з металу для кожного наступного укосу.
Останнім штрихом є обробка заглиблених площині. Як правило, щоб ширина всіх укосів ніші вийшла однаковою, ділянка стіни всередині доводиться вирівнювати паралельно лицьової обшивці, тут можна або зібрати мінікаркас, або наклеїти шматок гіпсокартону на монтажному клею. У будь-якому випадку, отримані внутрішні кути перед шпаклюванням необхідно обклеїти армуючої стрічкою.
За цією технологією можна виготовити будь-яку нішу. Якщо необхідно відтворити криволінійні форми, то УД профілі прорізу надрізають болгаркою і монтуються по заданому радіусу. При складанні стельової ніші для штор, є тільки одна відмінність-неприємність, через маленького отвору неможливо для прикручування смуги скористатися звичайним шуруповертом. Майстри тут обходяться кутовими дрилями або гнучким подовжувачем для біти. Мало хто знає, що якісний гострий саморіз можна вкрутити в профіль навіть ручний викруткою, так що беріть найкоротшу, з хрестовиною PH2, і монтують гіпс навіть в самих затиснутих місцях. Ну і, звичайно, прискіпливо вибирайте матеріали.