До п’яти років їм можна все: Як виховують дітей у Південній Кореї

До пяти лет им можно все: Как воспитывают детей в Южной Корее

Сучасні батьки все частіше експериментують, застосовуючи різні підходи до виховання. Хтось орієнтується на західноєвропейські моделі, а комусь подобаються далекосхідні. Про останніх і піде мова в даному матеріалі. Як виховують дівчаток і хлопчиків, які прищеплюють їм навички і чим південно-корейські методи відрізняються від українських нам розповіла Кароліна Джонг, перекладачка, блогер, дружина корейця і мама двох малюків.

Виховання в Україні та Кореї — в чому різниця

У Кореї справжній культ дітей. Їх настільки люблять, що там ви практично не зустрінете людей, які могли б байдуже пройти повз дитини. Дітей дуже сильно оберігають і намагаються робити для них все максимально ідеально: найкраще харчування, якісні іграшки, child-friendly обстановка по вищому розряду.

Також ви ніколи не побачите, щоб мама курила при дитині або розпивала пиво на дитячому майданчику — це нонсенс. 80% південно-корейських жінок свідомо залишають роботу і присвятити себе материнству. У цьому вони бачать свою реалізацію і ставляться дуже відповідально, як до будь-якої іншої роботи. А ще корейські мами великі педантки. Подруга розповідала, як у дитячому садку, який відвідують її діти, мало не почався скандал через те, що батьки виявили наклейки на пластмасових стаканчиках. Жінки хвилювалися, що з-за наклейок на склянках буде збиратися багато мікробів, і зажадали від керівництва терміново їх зняти.

На відміну від наших мам, кореянки не вважають за потрібне виводити дитину кожен день гуляти, особливо в Сеулі. Це дуже густонаселений місто і тут не скрізь є дитячі майданчики, як у нас. І хоча їх небагато, облаштовані вони дуже якісно, мають м’яке покриття.

Дівчатка мають значення

Традиційно склалося, як і в багатьох країнах Азії, що син у більшому пріоритеті для батьків, ніж донька. Сучасні корейці намагаються нівелювати ці традиції, і зараз навіть у багатьох телевізійних передачах транслюється «значимий» образ дочки в сім’ї і потихеньку народження дочки стає трендом, якщо можна так висловитися. Однак, досі в Південній Кореї лікарям заборонено називати стать дитини до певного терміну вагітності, так як раніше частими були аборти з причини того, що майбутня дитина був жіночої статі.

У більш дорослому віці корейці, як і ми, українці, чітко розмежовують дітей, відповідно до їх гендеру: дівчаткам — рожеве і ляльки, хлопчикам — блакитне і машинки.

Стереотипи, які нав’язуються дітям

Стереотипи, які дітям нав’язують батьки і педагоги, такі ж, як і в Україні. Але я б виділила одну особливість: корейці занадто зациклені на навчанні й успіх у роботі. Тому, в незалежності від статі, на дітей тиснуть морально, щоб добре навчалися й отримали статус у суспільстві.

Ну і, звичайно, завжди робиться акцент на тому, що дівчинка повинна бути жіночною, а хлопчик повинен вміти забезпечити всю сім’ю. У Південній Кореї дівчина обов’язково повинна бути красивою: це може навіть вплинути на її кар’єру. Син же, традиційно, повинен піклуватися ще й про своїх батьків, крім дружини і дітей.

Корея = Японія

Багато батьків знають, що в Японії дитині до 5 років дозволяється вести себе як завгодно. Так ось Корея і Японія в цьому плані схожі. Тут вважають, що «виховувати» дитину потрібно тільки тоді, коли він вже щось розуміє. Простий приклад з життя: якщо трирічний малюк вередує у вагоні метро або бавиться, то всі пасажири будуть намагатися його розважити. Ніхто не стане кидати косі погляди на маму. Однак, якщо старша дитина буде вести себе неналежним чином, то будь-який дорослий може зробити йому зауваження і це буде вважатися нормальним. У Кореї є чітка вікова ієрархія і старших прийнято слухати беззастережно.

Корейці набагато стриманішою з маленькими дітьми в плані покарань, ніж ми. Але коли дитина вже досягла молодшого шкільного віку, — все змінюється на 180 градусів, і батьки можуть вести себе занадто суворо. Наприклад, мій свекор каже, що один з батьків повинен завжди грати роль «поганого поліцейського».

Культ сім’ї

Такий культ тут існує. Корейцям з малих років вбивається в голову, що батьки дуже сильно старалися для своїх дітей і «жертвували» заради них своєю молодістю і здоров’ям. Тому практично все молоде покоління містить своїх літніх батьків і намагається їх забезпечити: зводити в хороший ресторан, звозити у відпустку, купити одяг. Я багато пишу про це у своєму блозі Instagram — @karolina_korea.

Є і позитивні моменти: ти завжди відчуваєш підтримку близьких у будь-якій ситуації, а ще рідні дуже часто один одного відвідують і збираються на свята великим кланом.

Ти — такий же, як я

Корея дуже динамічна країна, тут все змінюється з шаленою швидкістю. Ще пару років тому над дітьми із змішаних сімей, де один з батьків кореєць, а другий — представник іншої національності, могли сміятися і сказати щось недоречне в їх адресу. Зараз же навпаки: я спостерігаю справжній бум глобалізації та толерантності. По телебаченню постійно показують іноземців, а «змішані» діти стають зірками, адже в розумінні корейців вони дуже красиві. Люди на вулиці можуть зупиниться біля мого сина і захоплено говорити йому який він милий або пригощати цукерками.

Діти в таких сім’ях, як наша, мають більше переваг, насправді. Вони говорять на двох мовах, як мінімум. І в цілому, мови їм даються дуже легко. Моєму старшому синові 2,5 роки і він говорить по-російськи і розуміє по-корейськи, хоча поки вживає лише деякі слова. А ще він дивиться мультики англійською, знає всі кольори і рахує до ста на цій мові.

Дружина-іноземка вже мало не тренд. Моїх свекрів, наприклад, відверто заздрять знайомі. Коли в родині з’являється іноземець, то це не тільки можливість розширити свої знання про іншу культуру, але і вивчити іншу мову і поїхати в іншу країну подорожувати і т. д.

Дошкільна і шкільна освіта в Кореї

У Кореї люди дуже дорожать своїм робочим місцем, тому багато мами віддають дітей в ясла з трьох місяців — немає іншого виходу. З трьох років діти йдуть в садок. Система там така: один вихователь постійно закріплений за трьома дітьми, кожен день він складає звіт по кожному підопічному і відправляє ці документи їх мамам. Звіт являє собою своєрідний щоденник: що дитина, їв, як себе вів, ходив у туалет, з ким грав і т. д.

В школу йдуть в 7 років, як і у нас. Школа ділиться на молодшу, середню і старшу, і для класів кожній віковій категорії є окрема будівля. У випускних класах діти так само здають ЗНО.

За моїми спостереженнями, корейські школярі дуже перевантажені навчанням. Після занять вони обов’язково йдуть на «хагвон» (підготовчі курси) — англійська, математика, спорт і навіть просто «курси по додатковій підготовці до школи». Зараз Міністерство освіти розробляє нову шкільну реформу, аби якось розвантажити дітей, тому що з таким графіком діти змушені навчаються з ранку і до 22.00 щодня.

Але якщо школярам все ж вдається викроїти час, то, в основному, сферу їх інтересів складають IT-технології та комп’ютерні ігри, як і у наших дітей. Ще зараз у всьому світі все більшу популярність завойовує музичний напрям K-pop — корейська поп. І, звичайно ж, корейські діти слухають пісні своїх «ідолів» — так вони називають співаків і співачок. Зі спорту дуже популярний бейсбол, який прийшов в Корею з США. А в основному діти присвячують себе навчанні — це навіть можна виділити як «хобі».

Підготувала Іра Керст

Фото: Lilya Kryuchkova

Author: admin

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code