Хроніки насильства: Відповідальність журналістів і критичний погляд суспільства

Хроники насилия: Ответственность журналистов и критический взгляд общества

Британська організація Level Up провела успішну кампанію проти однобокого та необ’єктивного висвітлення в ЗМІ випадків домашнього насильства. Результатом стали рекомендації для журналістів, розроблені організаторами кампанії: феміністками з Level Up, вченими, сім’ями жертв насильства і громадськими організаціями, які борються з сімейним насильством. Ці п’ять рад будуть цікаві не тільки журналістам, але тим, хто буде читати матеріали і критично ставитися до їх подачі.

Відповідальність

Відповідальність за акт насильства, особливо якщо мова про вбивство, — лежить тільки на вбивцю. Тому журналіст повинен уникати спекуляцій про причини, які спровокували» його/її і описувати вбивство як дія, що «ніщо не віщувало». Часто вбивства відбуваються на тлі довгої історії контролю і власницького поведінки, вони не трапляються «раптом».

Питання термінів

Називайте випадок «сімейним/гендерно обумовлених насильством«, не кажіть «трагедія» або «жах». В кінці статті варто завжди додати номер телефону Гарячої лінії з протидії домашньому насильству.

Гідність

Слід уникати лексики «сенсацій», графічних зображень, які можуть принизити гідність жертви і членів її сім’ї.

Адекватність

Мова статті не повинен бути черствим або нормалізує насильство як «один з фактів хроніки, нічого особливого».

Зображення

Не варто брати ті зображення зі стічних сайтів, які підтримують міф про те, що «це просто злочин із застосуванням фізичної сили».

Організація Level Up була заснована в 2016 році групою феміністок з метою боротьби проти сексизму через активізм і просвітницьку діяльність. Джейні Старлінг, голова Level Up, каже: «У країні, де двох жінок в тиждень вбивають чоловіки/партнери або колишні дружини/бойфренди, зробити об’єктивним освітлення цих злочинів — прямий національний інтерес. По-людськи і об’єктивно — от як повинні подаватися такі матеріали. Дуже часто журналісти кажуть про таких вбивствах, як про злочини, «скоєних в пориві почуттів», але ця позиція в корені невірна, вона не допомагає боротися з насильством і стереотипами. Те, що національні регулятори ЗМІ зроблять наші рекомендації офіційними — величезний крок у профілактиці сімейного насильства та формування нетерпимого відношення до нього.»

Донна Кові, голова благодійної організації AVA (Against Violence and Abuse), додає: «Домашні тирани намагаються принизити і контролювати своїх партнерів, а вбивство — ще одне і останнє, прояв цієї спраги контролю. Дуже часто ЗМІ не хочуть говорити про це, підтримуючи міф про хорошого хлопця, який просто втратив контроль». Це несправедливо по відношенню до сім’ї жертви, така оптика поглиблює їх травму і одночасно знижує відповідальність вбивць за скоєне, дозволяючи громадськості ставитися до них, і до насильства, з поблажливістю.»

Джерело: independent.co.uk

Author: admin

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code