Освіта дітей за кордоном – поради з особистого досвіду

Образование детей за границей – советы из личного опыта

Лідія Білас, героїня нашого WoMo-портета, в минулому голова компаніі IDS Aqua Service, мама двох дітей: дочки Марти (24 роки) та сина Максима (16 років), поділилася з WoMo цінним і важливим особистим досвідом закордонного освіти для дітей.

У 14-річному віці моя старша дочка поїхала вчитися до Швейцарії, а 16-річний син у даний момент отримує освіту в США. Так склалося, що я могла порівняти освітні системи і отримати певний досвід, який, можливо, буде корисний і цікавий батькам, які стоять перед непростим вибором: відпустити дитину вчитися за межі України, віддати перевагу вітчизняним вищим навчальним закладам або почекати до повноліття і дозволити дитині самому зробити вибір.

Скажу відразу, я б дуже хотіла, щоб мої діти залишалися зі мною як можна довше. Це нормальне бажання кожної мами. Але сильніше цього було ще одне бажання – бачити свою дитину небайдужим, з палаючими очима, сприймає школу не як нав’язану і нудну повинність, а цікаве і захоплююче заняття. Багато з вас можуть похвалитися таким станом речей? Ми не могли. Тому виникла думка щось змінити.

Звичайно, я не збираюся переконувати, тому що вибір завжди дуже індивідуальний і залежить в першу чергу від дитини, але я можу поділитися своїми враженнями і досвідом. У нашому випадку позитивним досвідом. Тому для початку доводи на користь вибору саме західної освіти.

Три головних переваги освіти за кордоном:

— В першу чергу відкритість, зняття кордонів і комплексів. Не відразу, звичайно, але ваша дитина стає «людиною світу», вбирає культуру, мови та традиції різних народів в органічною невимушеній середовищі.

Наприклад, якщо твоя подруга дівчинка-мусульманка, то ти не з книг розумієш, що таке Рамадан і повага до релігії. Перебуваючи у мультинаціональному середовищі, ти не тільки зрозумієш сам, але й дохідливо обьяснишь іншому, чому не треба називати негром темношкірого хлопчика.

— Хлопці дорослішають в реально демократичної середовищі, де головним є особистість та індивідуальність, а не статус або розмір статку батьків. Навіть успішність, будучи, безумовно, важливим фактором в зарубіжних школах, не вплине на ставлення оточення до вашої дитини, тому що завжди його людські якості будуть важливіші. Плюс до цього — доброзичлива і неформальна атмосфера, яка виховує повагу до викладачів і дорослому світу в цілому, не тому що так треба, а тому що він це заслужив .

— Впевнена, що закордонна освіта якісніше адаптує до самостійного життя, вчить приймати самостійні рішення і, головне, відповідати за них. Це відноситься і до побутових ситуацій, і до більш серйозних питань, наприклад, вибору майбутньої професії. Моєму синові в 15 років показують можливості, презентують напрямки, пояснюють, як ті чи інші рішення позначаться на майбутньої професійної життя. Складно переоцінити таку експертну допомогу в такому віці.

Звичайно, є певні проблеми і труднощі. Період адаптації, відстань — лише деякі з них. Для мене великою проблемою було і залишається відсутність фізичного контакту, неможливість обійняти дитину в будь-який момент. Ментальну, інформаційну зв’язок з дітьми, завдяки сучасним комунікаціям, можна зберегти без змін, було б бажання. Але я впевнена, що відпустити — це не значить втратити. Мій досвід показує, що зв’язок з дітьми стає навіть міцніше.

Якщо ж ви близькі до позитивного рішення, то, можливо, вам знадобляться декілька практичних порад.

Перше і головне – навчання за кордоном має бути загальним і усвідомленим бажанням, але в першу чергу бажанням вашої дитини.

В нашому випадку саме рішення продовжувати навчання за кордоном – швидше, воля випадку. Ми каталися на лижах і на запрошення знайомих заїхали в невелику міжнародну школу. Вже з перших хвилин перебування там стало зрозуміло, що це абсолютно інший світ, в корені відрізняється від нашої безликої і формальної системи середньої освіти. Той візит підштовхнув всіх нас до роздумів про зміну школи для доньки. Вибір зробили обдуманий, витративши на пошуки і підготовку практично рік. А по закінченні школи донька вже набагато легше і впевненіше вибирала університет і віддала перевагу Великобританії.

Вибір школи для сина стався у схожих обставинах, під час візиту в США. Ми отримали максимум інформації і вражень, а потім об’єктивно і виважено приймали рішення вже вдома.

Друге – я б віддавала перевагу навчального закладу з високими навчальними стандартами, реальним відбором студентів, у яких питання плати за навчання не є єдиною умовою зарахування. На жаль, такі варіанти теж існують, іноді без кваліфікованої допомоги освітніх агентів розібратися в безлічі альтернатив складно. Тому таку допомогу не варто ігнорувати.

Третє – звертайте увагу на такі деталі, як відсоток іноземних студентів і, що особливо актуально, відсоток студентів – вихідців з країн СНД. В останньому працює принцип: чим менше, тим краще.

Четверте – в процесі вибору важлива не тільки навчальна програма і набір предметів, але і рівень та якість викладачів. Мені, наприклад, дуже імпонують французи і англійці, які працюють в Америці. І дуже цікавий хід, коли друга іноземна (наприклад, іспанська) викладає не носій іспанської, а людина, яка його вивчив, пройшовши той самий шлях і подолавши ті ж труднощі, які тільки чекають студенту. Манера подачі і рівень взаємного розуміння набагато вище, ніж при традиційному підході.

П’яте і найважливіше. Я впевнена, що університет — це вже пізно. Вчасно — це в ту ж хвилину, як тільки дитина готова до цього морально і фізично.

Часто вступ випускника української школи в закордонний університет перетворюється на модну і дорогу чотирирічну тусовку і не більше того. Підхід до освіти і, власне, навчанні відрізняється дуже сильно і, не маючи підготовчого досвіду західної школи, адаптуватися буває дуже складно. Мотиви вибору майбутньої спеціальності в українського і західного випускника абсолютно різні. Тому, чим раніше дитина потрапляє в середовище, де його просто вчать вчитися і прищеплюють це бажання на все життя, тим краще для нього. І для вас.

Головне, довіртеся дітям. Повірте, що вони, якщо не знають, то відчувають, що їм необхідно. Просто дайте їм можливість спробувати.

Author: admin

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code